Select a League

AFL Goldfields
AFLGFF
Ballarat FNL
Chfl 300
RDFNL

MCDFNL Netball History

  • Netball Premierships

        A Grade        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      1987 Carisbrook 49 def Harcourt 43
      1988 Talbot 63 def Carisbrook 47
      1989 Talbot 35 def Carisbrook 34
      1990 Talbot 52 def C/Creek 36
      1991 Talbot 40 def Harcourt 35
      1992 Harcourt 49 def Talbot 48
      1993 C/Creek 50 def Royal Park 46
      1994 Talbot 45 def Royal Park 40
      1995 Royal Park 43 def Harcourt 39
      1996 Royal Park 56 def Harcourt 48
      1997 Royal Park 51 def Harcourt 43
      1998 Royal Park 50 def Trentham 27
      1999 Carisbrook 58 def Harcourt 39
      2000 Royal Park 54 def Harcourt 27
      2001 Newstead 49 def Harcourt 42
      2002 Royal Park 41 def Newstead 37
      2003 Harcourt 40 def Carisbrook 35
      2004 Harcourt 53 def Royal Park 51
      2005 Royal Park 59 def Avoca 49
      2006 Avoca 48 def Harcourt 31
      2007 Avoca 58 def Dunolly 34
      2008 Dunolly 50 def Avoca 40
      2009 Dunolly 53 def Avoca 45
      2010 Avoca 42 def Newstead 35
      2011 Natte Bealiba 35 def Navarre 27
      2012 Lexton 45 def Navarre 27
      2013 Navarre 54 def Lexton 31
      2014 Navarre 38 def Avoca 28
      2015 Navarre 49 def Natte_Bealiba 28
      2016 Navarre 44 def Trentham 33
      2017 Trentham 41 def M/Rovers 38
      2018 Trentham 44 def Carisbrook 34
      2019 Avoca 46 def Carisbrook 38
                 
        B Grade        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      1988 Harcourt 32 def Carisbrook 18
      1989 C.Creek 50 def Trentham 28
      1990 Harcourt 38 def C.Creek 37
      1991 C.Creek 45 def Talbot 31
      1992 Talbot 47 def Carisbrook 28
      1993 Talbot 52 def Royal Park 33
      1994 Royal Park 33 def Carisbrook 26
      1995 Royal Park 47 def Talbot 43
      1996 Royal Park 52 def Harcourt 48
      1997 M/Rovers 50 def Royal Park 44
      1998 Talbot 41 def Royal Park 27
      1999 Harcourt 54 def Royal Park 43
      2000 Newstead 39 def Harcourt 34
      2001 Harcourt 34 def Newstead 29
      2002 Newstead 24 def Harcourt 19
      2003 Newstead 32 def Royal Park 31
      2004 Carisbrook 31 def Newstead 30
      2005 Newstead 31 def Harcourt 21
      2006 Newstead 26 def Avoca 22
      2007 Harcourt  30 def Rovers 29
      2008 Dunolly 38 def Harcourt 32
      2009 M/Rovers 39 def Royal Park 25
      2010 Avoca 24 def Dunolly 22
      2011 Lexton 30 def M/Rovers 25
      2012 Lexton 34 def Natte Bealiba 31
      2013 Avoca 30 def Lexton 25
      2014 Navarre 39 def Avoca 35
      2015 Harcourt 32 def Avoca 25
      2016 Carisbrook 35 def Trentham 31
      2017 Lexton 29 def Navarre 24
      2018 Natte-Bealiba 33 def Trentham 24
      2019 Avoca 30 def Harcourt 20
                 
        C Grade        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      2009 Avoca 36 def Carisbrook 27
      2010 Harcourt 32 def Avoca 29
      2011 Harcourt 42 def Avoca 33
      2012 Harcourt 40 def Newstead 39
      2013 Natte Bealiba 31 def Lexton 26
      2014 Natte Bealiba 43 def Navarre 41
      2015 Avoca 32 def Maldon 22
      2016 Harcourt 47 def Carisbrook 31
      2017 Natte Bealiba 30 def Harcourt 23
      2018 Carisbrook 29 def Natte-Bealiba 23
      2019 Harcourt 42 def Lexton 25
                 
        17 & Under        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      1999 M/ Rovers 43 def Newstead 23
      2000 Carisbrook 30 def Newstead 22
      2001 Newstead 36 def Carisbrook 20
      2002 Talbot 42 def Royal Park 40
      2003 Talbot 38 def Harcourt 26
      2004 Talbot 19 def C/Creek 17
      2005 Dunolly 27 def Newstead 14
      2006 Newstead 19 def Dunolly 14
      2007 Maldon 27 def Avoca 21
      2008 Maldon 29 def Newstead 22
      2009 Carisbrook 28 def M/Rovers 18
      2010 Carisbrook 23 def Avoca 21
      2011 Navarre 23 def Avoca 22
      2012 Carisbrook 30 def Navarre 26
      2013 Natte Bealiba 28 def Harcourt 16
      2014 Carisbrook 22 def Navarre 17
      2015 Harcourt 32 def Natte-Bealiba 30
      2016 Harcourt 30 def Carisbrook 25
      2017 Trentham 30 def M/Rovers 26
      2018 M/ Rovers 34 def Talbot 33
      2019 M/ Rovers 40 def Talbot 24
                 
        15 & Under        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      2005 Avoca 19 def Carisbrook 16
      2006 Avoca 20 def Dunolly 18
      2007 Maldon 30 def Newstead 15
      2008 Maldon 28 def Harcourt 25
      2009 C/Creek 24 def Maldon 18
      2010 Harcourt 38 def C/Creek 20
      2011 Harcourt 30 def Newstead 11
      2012 Natte Bealiba 22 def Carisbrook 21
      2013 Harcourt 26 def Natte Bealiba 24
      2014 Harcourt 39 def Natte Bealiba 25
      2015 M/Rovers 31 def Talbot 21
      2016 M/Rovers 29 def Harcourt 13
      2017 Talbot 31 def M/Rovers 26
      2018 M/Rovers 33 def Maldon 22
      2019 Carisbrook 28 def Natte Bealiba 19
                 
        13 & Under        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      2011 Navarre 23 def Carisbrook 16
      2012 Natte Bealiba 21 def Carisbrook 19
      2013 M/Rovers 43 def Talbot 7
      2014 M/Rovers 25 def Talbot 17
      2015 M/Rovers 49 def Carisbrook 7
      2016 Maldon 32 def M/Rovers 24
      2017 Natte Bealiba 13 def M/Rovers 12
      2018 Carisbrook 24 def M/Rovers 21
      2019 M/Rovers 37 def Carisbrook 22
                 
        11 & Under        
      Year Premier Score   Runner-Up Score
      2019 Royal Park 15 def Lexton 1
  • MCDFNL Best & Fairest

    Nalder Tracey Medal

     

    The Nalder Tracey A Grade Best & Fairest medal acknowledges the tireless efforts of netballers Glenda Nalder and Robyn Tracey, who through hard work and determination introduced a netball competition within the Maryborough Castlemaine District Football league in 1987.
     
    At first the competition catered only for A Grade netballers, other grades being introduced in later years. Prior to that, netball games were played on any available court in each town. The aim was to provide family members an opportunity to travel together and participate in each respective sport at the same venue. Thanks to these two ladies, the MCDFNL today continues to have an exceptional netball competition.
     
    MCDFNL - NALDER-TRACEY TROPHY
      Year B & F Club
      1987 Jill Howarth Newstead
      1988 Mandy Driscoll Carisbrook
      1989 Narelle Smith Talbot
      1990 Michelle Elliott Talbot
      1991 Maree Bagley Harcourt
        Donna Robertson Harcourt
        Julie Taylor C/Creek
      1992 Maree Bagley Harcourt
      1993 Leanne Reynolds Royal Park
      1994 Narelle Smith Talbot
      1995 Becky Hind Talbot
      1996 Suzie Rinaldi Harcourt
        Erin Bourke Trentham
      1997 Leanne Burton Harcourt
      1998 Kylie Mooney Royal Park
      1999 Lynda Wilson Newstead
      2000 Lynda Wilson Newstead
      2001 Lynda Wilson Newstead
      2002 Alyssa Egan Royal Park
      2003 Sharelle Martin Talbot
      2004 Suzie Rinaldi Harcourt
      2005 Stacey Blair Avoca
      2006 Sherriden Byrne Carisbrook
      2007 Lynda Wilson Newstead
      2008 Sherriden Byrne Carisbrook
      2009 Lucy Walkley Avoca
      2010 Ash Lierich Dunolly
      2011 Ingrid Hopkins Natte Bealiba
      2012 Ash Lierich Dunolly
      2013 Sherriden Byrne Carisbrook
      2014 Naomi Medlyn Natte-Bealiba
      2015 Naomi Medlyn Natte-Bealiba
        Jess Parry Navarre
      2016 Jess Parry Navarre
      2017 Ash Lierich Dunolly
      2018 Laura Hurse Carisbrook
      2019 Jess Hollett Avoca
           
    MCDFNL - B Grade Netball Best & Fairest
      Year B & F Club
      1988 Ailene Printz Harcourt
      1989 Brenda Lucas Carisbrook
        Vicki Page Royal Park
      1990 Nicole Hill Rovers
      1991 Cheree Adams Talbot
      1992 Kim Norman Carisbrook
      1993 Lynelle Trickey Rovers
      1994 Min Daw Harcourt
      1995 Jenny Rimene Talbot
      1996 Linda Parry Royal Park
      1997 Janelle Kendon Royal Park
      1998 Kim Byers Trentham
      1999 Jalna Plowman Trentham
      2000 Brooke Droney C/Creek
        Alison Picken Harcourt
      2001 Tracey Stuart Newstead
      2002 Tania Wilson Newstead
      2003 Nicole Summers Talbot
      2004 Alison O'Connell Carisbrook
      2005 Peta Dodson Dunolly
      2006 Alyssia Cole Newstead
      2007 Peta Dodson Dunolly
      2008 Suzie Rinaldi Harcourt
      2009 Jasmine Rimene M/Rovers
      2010 Judy Gibbs Dunolly
      2011 Bec Whelan Newstead
      2012 Amanda Durbridge Carisbrook
        Kim Tiley Lexton
      2013 Suzie Rinaldi Harcourt
      2014 Melissa Cornwill Carisbrook
      2015 Kerri-Ann Lockhart Lexton
      2016 Emma Rumpff Carisbrook
      2017 Suzie Rinaldi Harcourt
      2018 Lisa Britt Newstead
      2019 Stacey Shepherd Royal Park
           
    MCDFNL - C Grade Netball Best & Fairest
      Year B & F Club
      2009 Kim Williams Maldon
      2010 Cassie Berry Harcourt
      2011 Maureen Mason Natte Bealiba
        Claire Thompson Avoca
        Nicole Wardlaw Avoca
      2012 Kate Balzan Royal Park
      2013 Cass Carter Natte Bealiba
      2014 Cass Carter Natte Bealiba
      2015 Renae Herd Carisbrook
      2016 Kodie Smith Royal Park
      2017 Hayley Pritchard Harcourt
      2018 Kodie Smith Royal Park
      2019 Colleen Drummond Avoca
        Madeline Matheson Trentham
           
    MCDFNL - 17 & Under Netball Best & Fairest
      Year B & F Club
      1999 Samantha Bushby Carisbrook
      2000 Michelle Barkla Newstead
      2001 Nicole Youngs Newstead
      2002 Amanda Parkinson Talbot
      2003 Georgia Wills C/Creek
      2004 Susie Hudson Talbot
      2005 Ashlee Lierich Dunolly
      2006 Stephanie Mason Carisbrook
      2007 Cassie Moser Avoca
      2008 Rebecca Lovett Newstead
      2009 Olivia Collicoat Carisbrook
      2010 Brylie Parker Avoca
      2011 Simone Mitchell Newstead
      2012 Amber Perry Natte Bealiba
      2013 Caitlyn Lanfranchi Natte Bealiba
        Sophie McQuienn Dunolly
      2014 Ellie Short Royal Park
      2015 Caitlin Dtummond Avoca
      2016 Shannae Mills Natte-Bealiba
      2017 Mia Jensz Navarre
      2018 Lydia Jordan Talbot
      2019 Bridget Mason Natte-Bealiba
           
    MCDFNL - 15 & Under Netball Best & Fairest
      Year B & F Club
      2005 Taylah Whelan Carisbrook
      2006 Claire Thompson Avoca
      2007 Nikita Connell Maldon
      2008 Lauren Cosgriff Harcourt
      2009 Eliza Fitzpatrick C/Creek
      2010 Ellie Short M/Rovers
      2011 Meg Tong C/Creek
      2012 Teagan Noonan Harcourt
      2013 Tracey Calleija Talbot
      2014 Maggie Clough Navarre
      2015 Hayley Bourke Trentham
        Madison Hall Dunolly
        Abbey Raven M/Rovers
      2016 Tamsyn Dicker Trentham
        Gina Ross Avoca
      2017 Sophie Bibby Navarre
        Lydia Jordan Talbot
      2018 Caitlin Richardson Newstead
      2019 Charlotte Cain M/Rovers
           
    MCDFNL - 13 & Under Netball Best & Fairest
      Year B & F Club
      2011 Jordan Austin Navarre
      2012 Amelia Walker Natte Bealiba
        Chloe Wilson M/Rovers
      2013 Ella Tranter M/Rovers
      2014 Melita Squire Navarre
      2015 Briella Gibbs Dunolly
      2016 Alexandra Davies Talbot
        Caitlin Richardson Newstead
      2017 Tia Davidge Campbells Creek
      2018 Ava Richardson Trentham
      2019 Bella Davies Talbot
           
    MCDFNL - 11 & Under Netball Best & Fairest
      Year B & F Club
      2019 Lacey Broad Royal Park
           
  • MCDFNL Netball Rookie of the Year

    Year Recipient Club
         
    2010 Giuliana Sutton Carisbrook
    2011 Taylor Mason Natte-Bealiba
      Nina Cowie Campbells Creek
    2012 Rebecca McKnight Maldon
    2013 Taylor Mason Navarre
      Katelyn Douglas Harcourt
    2014 Caitlin Drummond Avoca
    2015 Shannae Mills Natte-Bealiba
    2016 Hayley Bourke Trentham
    2017 Tamsyn Dicker Trentham
    2018 Elise Mottram Carisbrook
    2019 Jade Richardson Newstead
  • 2019 Netball Best & Fairest

    A Grade    
    Nalder Tracey Medalist    
       
     Player Club Votes
    Jess Hollett Avoca 31
    Laura Hurse Carisbrook 26
    Heather Tweddle Lexton 21
    Megan Bagnell Maldon 21
    Peggy De Spirt Tentham 19
    Amber Perry Natte-Bealiba 16
    Julie Anderson Maryborough Rovers 15
    Mikaela Fraser Avoca 15
    Shakira Clark Newstead 14
    Stacey Mitchell Harcourt 14
         
    B Grade    
       
     Player Club Votes
    Stacey Shepherd Royal Park 30
    Kirrily Mckay Harcourt 27
    Maggie Quinlan Avoca 27
    Janae Lanfranchi Carisbrook 26
    Abbey Bell Lexton 24
    Demi Cossar Natte-Bealiba 24
    Kelly Matheson-Miller Trentham 20
    Katie Allan Carisbrook 16
    Kirby Kneebone Newstead 16
    Bridgette Knights Natte-Bealiba 15
    Elly Rose Trentham 15
         
    C Grade    
     
     Player Club Votes
    Colleen Drummond Avoca 26
    Madeline Matheson Trentham 26
    Megan Millgate Lexton 25
    Elle Kuchell Natte-Bealiba 24
    Bridie Flagg Avoca 21
    Chris Curtis Harcourt 20
    Rebecca Gerrard Lexton 20
    Suzie Rinaldi Harcourt 20
    Casey Walkley Avoca 19
    Krystal Parker Maryborough Rovers 19
         
         
    17 & Under    
       
     Player Club Votes
    Bridget Mason Natte Bealiba 37
    Briella Gibbs Dunolly 35
    Alexandra Davies Talbot 23
    Charlotte Roche Talbot 20
    Jaimee Dodson Maldon 20
    Kate Hawker Lexton 19
    Gina Beavis Avoca 18
    Krystal Parker Maryborough Rovers 18
    Lostris Cornish Newstead 17
    Emily Zammit Maldon 15
    Keira Wills Maryborough Rovers 15
    Sophie Bibby Navarre 15
         
    15 & Under    
       
     Player Club Votes
    Charlotte Cain Marybororugh Rovers 32
    Alexandra Williams Natte Bealiba 23
    Molly Davies Talbot 22
    Caitlin Richardson Newstead 20
    Emmerson Wood Marybororugh Rovers 20
    Grace Alford-Koolen Maldon 19
    Amelia Greene Lexton 17
    Talia Willmott Trentham 17
    Harper O’Connor Royal Park 16
    Ella Bartlett Carisbrook 15
    Finley Wagstaff Carisbrook 15
    Tali Chadwick Carisbrook 15
    Zali Mortlock Natte Bealiba 15
         
         
    13 & Under    
       
     Player Club Votes
    Bella Davies Talbot 37
    Abbey Sealey Maryborough Rovers 29
    Ava Richardson Trentham 27
    Ella Patten Dunolly 27
    Cassidy Miller Maryborough Rovers 26
    Ava Mitchener Trentham 23
    Abbey Shepherd Maldon 18
    Meika Cornwill Carisbrook 18
    Ellie Martin Natte Bealiba 17
    Lekeisha Roser Campbells Creek 17
         
    11 & Under    
       
     Player Club Votes
    Lacey Broad Royal Park 19
    Cooper Willoughby Dunolly 17
    Kayley Walhouse Royal Park 16
    Isabella Grail Lexton 15
    Lucy Coghlan Avoca 14
    Annalee Ross Natte Bealiba 12
    Mahli Stone Carisbrook 11
    Alice Nellthorp Navarre 9
    Chelsea Ross Avoca 8
    Lily Miller Lexton 8
    Meghan Wojniusz Maldon 8
  • 2018 Netball Best & Fairest

         
    A Grade    
       
    Player Club Votes
    Laura Hurse Carisbrook 34
    Maddy Egan Avoca 27
    Megan Bagnell Maldon 22
    Brianna Dalrymple-Munro M/Rovers 21
    Sarah Fisher Lexton 20
    Amber perry Natte-Bealiba 20
    Ash Lierich Dunolly 19
    Ash McClelland Dunolly 17
    Caitlin Drummond Avoca 16
    Bethany Fitzpatrick M/Rovers 16
         
    B Grade    
       
    Player Club Votes
    Lisa Britt Newstead 30
    Suzie Rinaldi Harcourt 24
    Julia Boatman Natte-Bealiba 24
    Amanda Cox Carisbrook 20
    Rebecca Burns Trentham 19
    Georgia Searle Harcourt 17
    Brooke Healey Trentham 15
    Trudi Manning M/Rovers 14
    Alana Burge Avoca 13
    Demi Cossar Natte-Bealiba 13
         
         
    C Grade    
       
    Player Club Votes
    Kodie Smith Royal Park 27
    Krystal Parker M/Rovers 24
    Bec Gerrard Lexton 22
    Colleen Drummond Avoca 21
    Abbey Devereaux Harcourt 20
    Madeline Matheson Trentham 19
    Meg Dridan Natte-Bealiba 18
    Ellen Dowie Carisbrook 16
    Samantha Martin Harcourt 16
         
         
         
    17 & Under    
       
    Player Club Votes
    Lydia Jordan Talbot 34
    Jade Richardson Newstead 33
    Briella Gibbs Dunolly 27
    Bridget Mason Natte-Bealiba 27
    Maddy Farrell Harcourt 26
    Gina Beravis Avoca 22
    Linley Eastick Lexton 22
    Maddy Shalders Lexton 21
    Sophie Bibby Navarre 18
         
         
         
    15 & Under    
       
    Player Club Votes
    Caitlin Richardson Newstead 35
    Alexandra Williams natte-Bealiba 26
    Abbey Bibby Navarre 25
    Alexandra Davies Talbot 25
    Jaimee Dodson Maldon 22
    Charlotte Cain M/Rovers 21
    Caitlin Ray Dunolly 21
    Teagan Hovey Royal Park 20
    Kasey Button Maldon 19
    Krystal Parker M/Rovers 19
         
    13 & Under    
       
    Player Club Votes
    Ava Richardson Trentham 30
    Finley Wagstaff Carisbrook 25
    Bella Davies Talbot 24
    Chloe Ross Avoca 22
    Ella Patten Dunolly 21
    Amelia Britt Newstead 20
    Amali Allbutt Talbot 19
    Theresa Buchanan Maldon 19
    Emma Neath Trentham 19
    Eliza Oxley Newstead 19

Website Copyright © AFL Goldfields
Website design by Red Onion Creative